środa, 25 września 2013

Azyl w Mroku Kino Domowe - Lede

Azyl w Mroku - Lede 


Właśnie skończyłem pracę nad przednią ścianą w Moim kinie domowym. Efekt był warty tylu godzin mozolnej pracy. Dźwięk nabrał wigoru, dynamiki i jest bardziej szczegółowy.


Opis całościowy


Na początku były gołe ściany, dźwięk latał jak w studni u mojej babci. Około roku nie wchodziłem do tego pomieszczenia, ponieważ byłem załamany. Wymiary pokoju były przeliczane według wzoru THX – 3,2m / 4,6m / 5,5m. W pierwszych planach miało być 3,4m/ 5,8m / 8m. To było niewykonalne, ponieważ gabaryty domu zwiększyłyby się niemiłosiernie. W ścianach - wełna mineralna 5cm (pod tynkiem), sufit - wełna mineralna 10cm (pod tynkiem)
Czytałem, serwowałem po Internecie i główkowałem, co tu zrobić. Wpadł mi w oczy artykuł, Kino Octavia MADE IN PANAMA. I po tym artykule, naświetliła Mi się przyszłość dla Mojego Kina Domowego. Od tamtej pory czytałem wszystko na temat adaptacji akustycznej LEDE, przeczytałem dużo i w taki sposób nakreśliłem plan działania.
Przód pochłaniający – wełna mineralna PT80 6cm z pustką 2cm, na wierzchu filc 1000g m2 o grubości 6mm. Na rogach Bass Trap – wełna mineralna PT80 15 cm.
Po bokach, z przodu, w miejscu pierwszych odbić są panele akustyczne z wełny PT80 o grubości 10cm, pustka 2cm
Boki rozpraszające – w tym miejscu jako panele rozpraszające, poszły półki na płyty.
Tył rozpraszający – duża półka na płyty (w przyszłości łupek kamienny)
Sufit jest łamany, w miejscach załamań pianka akustyczna, na środku wisi płyta 280x120 z wyciętymi otworami, na płycie wełna mineralna PT80 12 cm. W koło 8 pianek akustycznych 50cm x 50cm
Podłoga – pianka 1,5cm i dobra wykładzina


Elektryka – druty w ścianach o przekroju 4mm, z przodu filtry oczyszczające w ilości 3 szt. UPS do projektora.  

I tak powstał Azyl w Mroku - Asylum in the Dark




..........********************..........

















Pomiary akustyczne zrobione
przy współpracy z
Acoustic Lab 














  














niedziela, 1 września 2013

Pasztet drobiowy z pieczarkami

Przepis 
Pasztet wykwintny 



Kurczak - 1 szt
Łopatka wieprzowa - 0,3 kg
Udko z indyka - 1 szt
Marchew - 0,3 kg
Seler - 0,3 kg
ziemniaki 0,3 kg
cebula - 0,2 kg
maggi - 4 łyżki
Pieczarki - 0,3 kg
wątroba drobiowa - 0,25 kg
Bułka tarta - 0,2 kg
Jaja - 5 szt
sól, pieprz
gałka muszkatołowa 1/2 łyżeczki

  Wątróbkę zalać mlekiem i zostawić w lodówce na 6 godzin, lub więcej. Kurczaka umyć  przekroić na 4 części  razem z udkiem z indyka, włożyć do wrzącej, osolonej wody i gotować na małym ogniu pod przykryciem. Warzywa oczyścić (marchew, seler, ziemniaki), opłukać, dodać do kurczaka pod koniec gotowania. Miękkie mięso wyjąć, ostudzić i oddzielić z kości. Łopatkę umyć, pokrajać w kostkę, podsmażyć razem z obraną i pokrojoną cebula oraz z opłukanymi pieczarkami, dodajemy rosół z gotowania i dusimy do miękkości (najlepiej dodać cały rosół, by smak został w pasztecie) Pod koniec duszenia dodać wątrobę (bez mleka), bułkę tartą oraz mięso drobiowe. Następnie wystudzić, zemleć 3 razy. dodać jajka i przyprawić. Blachę wysmarować olejem i posypać bułką tartą i wlać do środka masę. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 st. przez 1,5 godziny.


 Jeśli ktoś ma ochotę na zabawę to  proponuje wyłożyć blaszkę paskami słoniny i marchewki (na zmianę)i posypać żelatyną.